matzeva zwolen

Zwoleń

W Zwoleniu mieliśmy szansę poznać wspaniałego człowieka, który usłyszał o pracy From The Depths i projekcie "Macewa" . Opowiedział nam o swojej niesamowitej, osobliwej historii.

Na początku wojny, w okresie kiedy znaczna część Cmentarza Żydowskiego została zniszczona,jego matka zabrała dwie macewy do swojego domu i ukryła je w ogrodzie. Kilka lat temu zwróciła się z ostatnią prośbą do swojego syna. Poprosiła go, aby zaopiekował się tym macewami i zwrócił je na cmentarz. 

Mieliśmy okazję zobaczyć je na terenie Cmentarza Żydowskiego, nieużywanej ziemi, gdzie nie na żadnego pomnika, pomimo faktu, że setki Żydów pochowanych zostało właśnie tutaj. Obecnie prowadzimy rozmowy z FODZ, aby stworzyć granice wokół cmentarza i właściwie upamiętnić to miejsce, z użyciem macew.

Następnie udaliśmy się z powrotem do domu człowieka którego poznaliśmy. Podarował on nam pudełko, które trzymał przez lata na strychu. Należało ono do miejscowego Żyda, który został zabrany najprawdopodobniej do Auschwitz. Jego imię brzmiało Abram Cukierman. Jeśli ktoś wie coś na jego temat lub jest zaznajomiony z nazwiskiem rodzinnym, bardzo prosimy o kontakt.

Projekt Matzewa
tel. +48 501 183 871
e-mail info@matzeva.org

Copyright © 2014 Matzeva.org Wszelkie prawa zastrzeżone.