matzeva dobrzyn

Dobrzyń nad Wisłą

Jonny Daniels przyjechał do miejscowości Dobrzyń nad Wisłą -  mieście, gdzie urodził się jego pradziadek. Podczas Holocaustu cała rodzina została zamordowana przez nazistów.

W takich małych miejscowościach, często jedyną pamiątką po Żydach są cmentarze - to one przypominają, że kiedyś tu mieszkali.

Podarowano nam macewy, a następnie udaliśmy się do miejsca, w którym kiedyś znajdował się teren kirkutu.

Cmentarz Żydowski wpisuje się w malowniczy krajobraz. Teren ulega jednak erozji w związku z bezpośrednim sąsiedztwem rzeki Wisły - rzeka zabiera kilka metrów powierzchni na rok.W trakcie II Wojny Światowej wszystkie macewy zostały usunięte przez nazistów i wykorzystane do budowy lokalnego parku.  
Aby przyjrzeć się tym nagrobkom, które były widoczne, zeszliśmy na dół. Tam znaleźlismy szczątki w postaci kości Żydów pochowanych na kirkucie przed wojną..

Jonny zadzwonił do Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha. Dostaliśmy instrukcje, aby przewieźć kości do Warszawy i tam pochować je na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. 

Następnego dnia dostąpiliśmy zaszczytu ponownego pochówku znalezionych kości. Szątki zostały pogrzebane na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. To było również bardzo trudne doświadczenie.

Odmawianie modlitwy upamiętnającej, nie znając imienia, a nawet płci tej osoby jest uczuciem niezwykle trudnym i poruszającym. W Polsce potrzeba jeszcze wiele pracy, aby oddać cześć dla niespełna 3 milionów polskich Żydów (oraz 3 milionów Żydów należących do innych narodowości) - zabitych w czasie Holokaustu. Także dla wielu milionów ofiar, o których pamięć zatracona została na zawsze.

Niech pamięć o nich zostanie pobłogosławiona i niech spoczywają w pokoju.

Projekt Matzewa
tel. +48 501 183 871
e-mail info@matzeva.org

Copyright © 2014 Matzeva.org Wszelkie prawa zastrzeżone.